Reklama FUKS BUMERANG
Bukmacherzy
628

Czy bet at home jest legalny w Polsce?

Bet at home w pewnym okresie czasu, był jednym z najważniejszych bukmacherów w Polsce, ale aktualnie jego strona nie działa. Z pewnością pod względem ilości klientów oraz obrotów, tego bukmachera można było znaleźć wśród 3 największym bukmacherów w kraju. Bet at home zasłynął także spektakularnymi kampaniami marketingowymi, takimi jak reklamy podczas skoków narciarskich w Zakopanem. Dzięki tego typu reklamom, znalazł się w świadomości Polaków jako bardzo istotny bukmacher.

Choć już wtedy gra u bukmacherów zagranicznych była kontrowersyjna ze względów prawnych i podatkowych to jednak tajemnicą Poliszynela było, że wielu Polaków regularnie korzysta z tego typu zakładów.

Sytuacja jednak zmieniła znacznie poprzez ustawę hazardową, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Wprowadziła one znaczne zmiany na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce, które spowodowały, że bet at home w zasadzie zniknął z rynku i prawdopodobnie ilość klientów z Polski, którzy w tej chwili korzystają z bet-at-home jest bardzo niewielka. W dodatku Ci, którzy korzystają robią to obchodząc prawo i techniczne ograniczenia.

Zatem, czy czy bet at home jest legalny w Polsce? Nie. Dlaczego bet at home nie działa? O tym poniżej:

Dlaczego bet at home nie działa?

Bet at home nie działa ponieważ ich domena główna (bet-at-home.com), oraz inne domeny zostały wpisane do rejestru stron zakazanych (https://hazard.mf.gov.pl)

Zgodnie ze wspomnianą już wcześniej ustawą hazardową – wszyscy bukmacherzy którzy nie otrzymali zezwolenie Minista finansów na prowadzenie zakłądów bukmacherskich online, zostali wpisani za “czarną listę stron”

Strona bet at home w rejestrze stron zakazanych

Wpisanie do powyższego rejestru powoduje że wszyscy operatorzy internetowi w Polsce maja obowiązek blokować dostęp do strony i przekierowywać ją do komunikatu poniżej:

Komunikat przy próbie wejścia na stronę bet at home

Dodatkowo warto wspomnieć że gra i rejestracja na tej stronie jest zagrożona karą wprowadzoną na podstawie nowej ustawy hazardowej. Choć bukmacher oferuje regularnie nowe witryny, które nie znajdują się w rejestrze stron zakazanych (najczęściej dodaje kilka cyfr do swojej podstawowej nazwy domeny) to jednak należy mieć na uwadze, że gra na tego typu domenach wiąże się z pewnym ryzykiem.

Możemy za to zostać ukarany przez Polską Izbę Celną czy Urząd Skarbowy. Korzystanie z bet at home możliwe jest natomiast poza granicami Polski (tam strony nie są blokowane).

Gdzie obstawiać zamiast w Bet at home?

Skoro aktualnie strona bet ta home jest niedostępna dla polaków, zatem gdzie można legalnie obstawiać? Tutaj znajdują się wszystkie strony bukmacherskie gdzie zakłady są w Pełni legalne.

Wszystkie zakłady bukmacherskie na powyższej liście posiadają zezwolenie Ministra finansów więc są w pełni legalne w Polsce i można tam tam stawiać zakłady bez obawy o konsekwencje prawne.

Bet at home w Polsce a ustawa hazardowa

Ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017, wprowadziła bardzo duże zmiany na polskim rynku zakładów bukmacherskich. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, w myśl ustawy pojawiły się dwa, bardzo istotne założenia. Po pierwsze każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na przyjmowaniu zakładów bukmacherskich na terenie kraju – musi uzyskać licencję Ministerstwa Finansów.

Do otrzymania licencji, należy oczywiście spełnić określone warunki. Innym istotnym punktem jest wprowadzenie rejestru stron zakazanych. Są to strony, które zgodnie z ustawą muszą być blokowane przez dostawców Internetu pod groźbą dużych kar finansowych. Wprowadzenie tego typu rejestru spotkało się z bardzo dużą krytyką ze strony opozycji i części społeczeństwa jako, że jest to istotne ograniczenie wolności w Internecie. Faktem jest, że ostatecznie rejestr został utworzony a strony najbardziej popularnych bukmacherów w kraju zostały wpisane do tego rejestru i w efekcie zablokowane.

Początkowy pomysł bukmacherów na obejście prawa polegał tworzeniu alternatywnych witryn na przykład z dodatkiem kilku przypadkowych cyfr. Okazało się jednak, że rząd reagował bardzo szybko. Nowo powstałe strony zostały dopisane do rejestru w zasadzie jeszcze przed tym jak zostały zindeksowane przez największe wyszukiwarki. Kolejnym działaniem mającym na celu odstraszenie polskich klientów od stron zagranicznych bukmacherów jest wprowadzenie kar finansowych za założenie konto i grę w tego typu podmiotach. Kara może wynosić 100% wygranych (niepomniejszonych o to co wpłaciliśmy). Dodatkową karą może być grzywna w wysokości 120 stawek dziennych czyli około 9 tysięcy złotych.

Działania rządu w zakresie licencjonowania oraz sprawne aktualizowanie rejestru stron zakazanych sprawiły, że w praktyce strony zagranicznych bukmacherów stały się niedostępne dla znacznej liczby Polaków i tak naprawdę przestały się liczyć w walce o polskiego klienta.

Ciężko sobie również wyobrazić by bet at home jako spółka zarejestrowana za granicą zdecydowała się na płacenie podatków w Polsce i podporządkowało się wszystkim warunkom licencyjnym. Dodatkowo spółka Bet at home po prostu uważa, że działa na licencji wydanej przez Maltańską Komisję Gier i Hazardu, która powinna być ważna na wszystkie kraje Unii Europejskiej i nie zamierza się podporządkowywać innym zaleceniom.

Czy bet at home posiada licencje?

Bet at home nie posiada licencji na świadczenie usług w zakresie przyjmowania zakładów bukmacherskich na terenie Polski – dlatego strona bet at home nie działa.

Uzyskanie takiej licencji nie jest w zasadzie możliwe dla żadnego z bukmacherów, którzy nie mają swojej siedziby na terenie Rzeczpospolitej Polski. Bet at home posiada teraz swoją siedzibę w Niemczech z tego względu, ciężko będzie spełnić wymagania licencyjne związane z płaceniem podatków w Polsce.

Firma uzyskała licencje na prowadzenie zakładów bukmacherskich na terenie Unii Europejskiej od Urzędu Gier Malty. Wydaje się nawet, że firma nie będzie czynić starań by tego typu licencję uzyskać w naszym kraju – póki co próbuje jedynie omijać prawo, tworząc nowe domeny pozwalające na grę na terenie Polski z ominięciem ustawy oraz Rejestru Stron Zakazanych. Okresowo są one dostępne w najważniejszych wyszukiwarkach, więc pewnie tego typu działania są skuteczne.

Bet at home w swoich komunikatach informuje zresztą, że posiada ważna licencję wydaną przez Maltę (która przecież również jest członkiem Unii Europejskiej) z tego względu zdaniem rzecznika firmy, Bet at home działa w Polsce w 100 procentach legalnie. Zdanie polskiego rządu jest w tym przypadku jednak znacznie odmienne.

W jakich krajach bet at home jest legalny?

Podobnie jak wielu innych najpopularniejszych bukmacherów, również bet at home otrzymał licencję na prowadzenie działalności w zakresie oferowania zakładów bukmacherskich na Malcie. Instytucją, która na Malcie wystawia tego typu licencje jest Malta Gaming Authority czy Maltańska Komisja Gier Hazardowych. Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej taka licencja jest ważna na wszystkie kraje Unii Europejskiej (teoretycznie również na Polskę).

Na Bet at home, możemy więc bez problemu grać w większości krajów Unii Europejskiej. Również w Polsce, uda nam się dostać na stronę (z ominięciem rejestru stron zakazanych). Teoretycznie jednak nowa Ustawa Hazardowa, zabrania nam takiego postępowania. Nie ma natomiast przeszkód by grać w bet at home będąc poza granicami Polski, na przykład na wakacjach czy też pracując na emigracji. Pamiętajmy jednak, że również w takim wypadku wypłata wygranej na standardowe konto bankowe może spowodować, że będziemy mieli nieprzyjemności i będziemy musieli tłumaczyć się przed Urzędem Skarbowym, a może nawet zapłacić karę.

Reklama FUKS BUMERANG