podatek od zakładów bukmacherskich

Wprowadzenie ustawy hazardowej zwiększyło bezpieczeństwo naszych danych, a także pieniędzy, które przelewamy na konto bukmachera, ale wprowadziło także coś, czego żaden gracz nie lubi – obowiązek odprowadzania podatków.

Grając u legalnych w Polsce bukmacherów mamy obowiązek odprowadzać dwa różne podatki.

Pierwszym z nich jest 12% podatek od zawartego zakładu, wynikający z art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy o grach hazardowych. Oznacza to, że obstawiając kupon za np. 10 złotych, tylko 8,80 złotego jest liczone jako nasza stawka, a 1,20 złotego trafia bezpośrednio do państwa w postaci podatku.

Drugim z podatków, któremu przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej, jest 10% podatek od wygranych. Jest on pobierany od każdej wygranej większej od 2280 złotych. 

Kiedy należy zapłacić podatek od wygranej?

Zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawy o PIT, podatek od wygranej pobierany jest od wszystkich dochodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, uzyskanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie Unii Europejskiej lub należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W takim przypadku, wszystkie wygrane powyżej kwoty 2280 złotych podlegają opodatkowaniu w wysokości 10% wygranej lub wartości nagrody i podatek ten nie może zostać pomniejszony o koszty jego uzyskania.

W przypadku wygranych mniejszych niż 2280 złotych (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT), nagroda jest zwolniona z podatku.

Należy pamiętać, że nawet jeśli wygrana z jednego kuponu minimalnie przekroczy kwotę 2280 złotych (może to być nawet jeden grosz więcej) to od całej kwoty, a nie tylko od nadwyżki, zostaje potrącony podatek dochodowy.

Przykład: wygrywając na kuponie 3000 złotych zostaje nam potrącony podatek dochodowy w wysokości 300 złotych.

Przeanalizujmy sytuację, w której obstawiamy mecz o kursie 2.00 i wygrywamy w ten sposób 3000 złotych. Przede wszystkim, musimy postawić kwotę 1680 złotych, z której zostanie odprowadzony podatek od gier w wysokości 12%, czyli 180 złotych. Oznacza to, że kupon zostaje postawiony za 1500 złotych. W przypadku wygranej otrzymujemy tylko 2700 złotych, mimo że na kuponie widniało 3000 złotych. Te 10%, które zostało nam zabrane to właśnie podatek od wygranej.

Podsumowując: Obstawiamy za 1680 złotych, a wygrywamy 2700. Gdyby nasza gra nie była opodatkowana, to podobny efekt dałby nam kurs 1.61, czyli dużo mniejszy niż wspomniane wcześniej 2.00.

Dużym plusem jest to, że podatek pobierany jest w formie zryczałtowanej, co oznacza, że gracz nie musi płacić go samodzielnie ani składać deklaracji podatkowej w roku, w którym otrzymał wygraną. Wszystko to jest załatwiane przez bukmachera, z którego usług korzystamy. 

Kto i jak płaci podatek od wygranej?

Pomimo tego, że podatnikiem jest gracz, to jego płatnikiem jest spółka organizująca zakłady wzajemne (art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podatek pobierany jest w momencie wypłaty

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bukmacherzy mają obowiązek przekazać kwotę zryczałtowanego podatku od wygranej do 20 dnia miesiąca następnego, po miesiącu, w którym pobrano podatek. Powinien on zostać odprowadzony na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla miejsca siedziby firmy lub miejsca prowadzenia działalności.

Podobnie sprawa ma się z roczną deklaracją PIT-8AR, które muszą zostać dostarczone do końca stycznia roku następujące po roku podatkowym, w którym zostały zdobyte wygrane (art. 42 ust. 1a).

Firmy organizujące zakłady wzajemne są także zobowiązane do wystawienia deklaracji podatkowej i dostarczenia jej graczowi do końca lutego roku następującego po roku, w którym przekazano wygraną. Jest to jedynie prawny przepis, a deklaracja ma dla gracza tylko charakter informacyjny, gdyż nie musi on wykonywać żadnych czynności w związku z otrzymanym raportem. Wszystkie formalności dotyczące dużych wygranych w zakładach sportowych i ich rozliczania są ponoszone w pełni przez bukmachera. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *